Czytamy z sercem - projekt

Ogólnopolska akcja „Czytamy z Sercem” 29 września – 5 października 2023r.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca przypadających 29 września wzięliśmy udział w III edycji akcji „Czytamy z Sercem”. Promowaliśmy czytelnictwo poprzez czytanie zaproponowanych przez autorki akcji książek, ich fragmentów, zgłębiliśmy wiedzę na temat serca. Postępowaliśmy interdyscyplinarnie, ponieważ nauczyciele podjęli wiele inicjatyw, aby świadomie rozmawiać o miłości do książek, drugiego człowieka, ale i profilaktyki układu sercowo-naczyniowego, jego funkcjonowania, chorób, i symboliki, rozwijaniu wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowania zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Odbyły się zajęcia czytelniczo-plastyczne podczas lekcji bibliotecznych, przybliżono uczniom frazeologizmy,  uczniowie kl. 8 zapisali wiersze o miłości w języku niemieckim pt. „Elfchen”- „Jedenastek”, „Liebe”. W trakcie lekcji informatyki uczniowie kl. 7 zaprojektowali oraz wydrukowali przy pomocy drukarki 3D breloki w kształcie serca. Na biologię wykonali ulotki na temat serca, jego budowy i funkcjonowania. Na technice powstały plakaty zachęcające do czytania „Książki czytamy i o serce dbamy”, „Do czytania zapraszamy, duży wybór książek mamy”. Członkowie wolontariatu wykonali transparenty z hasłem biegu i spaceru. Wszyscy obecni w wyznaczone dni uczniowie wzięli udział w „Biegu z sercem” a przedszkolaki- grupa „Sówek” oraz „Biedronek”- w zajęciach czytelniczych podczas których dzieci wysłuchały opowiadań i wykonały plakaty „Co lubi moje serce? Czego nie lubi moje serce?” oraz „Spacerze z sercem”. Koordynatorem akcji w naszej placówce była bibliotekarka Agata Bogucka.